Zadanie

Ó vetry rozfukujúce

Tento coming-of-age thriller opisujúci príbeh troch súrodencov, ktorí sa zapletú do developerských aktivít vo vlastnom chotári, už na prvý pohľad odradí svojou repetitívnou štruktúrou a plochou kresbou charakterových postáv. Príbeh, ako to už v tomto žánri býva zvykom, nezachytáva žiadne hlbšie pozadie a motiváciu postáv. Naopak, skĺzava k otrepanému klišé o skúsenostiach a veku. Divák nemôže očakávať nič prekvapujúce a aj hlavný antagonista nakoniec vyznieva ako fúkanie vetra v komíne.

Verdikt: 7 dlažobných kociek zo 17

Neverná amazonka

Film sa začína ako malá rodinná dráma matky a dcéry s nie veľmi originálnou zápletkou. Dej sa však pomerne rýchlo zmení na fantaskný príbeh s hovoriacimi zvieratami, pašovaním kontrabandu cez les a dospeje do krutého, priam až hororového finále. Vyvrcholenie je však úplne neuveriteľné a na konci sa všetci tvária, akoby sa nič nestalo. Hlavný záporák je notoricky okukaný, ale jeho herecký výkon je to jediné, čo to celé drží pohromade. Kostýmy sú generické, bez štipky nápadu, možno až na predstaviteľku hlavnej role. Rurálna scéna dodáva dielu úplne provinčný nádych.

Verdikt: 12 plesnivých muffinkov z 15

Zbohatlík čo zblbol

Mladý bohatý muž hľadá podobne mladú a bohatú ženu. Z dostupnej ponuky si však nevie vybrať, pretože je príliš vyberavý a zaiste aj rozmaznaný. Šťastná náhoda mu do cesty privedie záhadnú neznámu, ktorá tvrdí, že jeho nároky splní, aj keď na to nevyzerá. Preto sa rozhodne otestovať ju a nechá ju prespať u seba. Do postele nastraží prístroj na meranie citlivosti subjektu. Ranné výsledky potvrdia ženine výroky a tí dvaja sa šťastne (naozaj?) zoberú. No totálna blbosť.

Verdikt: 1 neuvarený cícer zo 17

Nepi yperit koza

Melancholická fantasy pre nešťastne zamilované teenagerky. Mladá dievčina sa zo svojho obyčajného sveta dostane do tajomného a lákavého sveta humanoidných tvorov s nezvyklým počtom nôh. Zachráni princa, ktorý na hranici ich svetov prepadol do jej sveta a skoro sa udusil v cudzorodej atmosfére. V túžbe byť pri svojom vysnívanom princovi, zapredá svoj krásny hlas za možnosť mať neobvyklý počet nôh a žiť v druhom svete napriek ukrutným bolestiam. Princ však o ňu neprejaví vytúžený záujem a vezme si nejakú druhoradú fľandru so správnym titulom, ktorá sa navyše prihlási ako jeho záchrankyňa! Počas svadobnej noci má možnosť zavraždiť princa a pomocou jeho krvi vrátiť späť svoj život do starých koľají. Ona sa však radšej sa hodí do tekutiny, v ktorej sa brutálne rozpustí na penu. Namiesto vytúženej smrti ju čaká 300 rokov konania dobrých skutkov v podobe éterickej bytosti, len aby získala dušu a mohla byť vykúpená.

Verdikt: 6 napenených prozacových kokteilov zo 14

Bieda bobríkova

Sociálna dráma opisujúca matku samoživiteľku so siedmimi deťmi sa snaží vzbudiť u diváka city, avšak celé pozadie príbehu vyznieva účelovo a vykonštruovane. S absenciou otcovskej postavy sa v príbehu vôbec nepracuje, aj keď by sa to žiadalo. Trápne pokusy o muzikál uprostred filmu sú len klincom do rakvy zdravého rozumu, ktorý sa pri výrobe tohto diela vôbec nenachádzal. To, že záver sa nakoniec preklopí do najkrvavejšieho hororu, už nikoho neprekvapí, keďže to patrí k žánrovému klišé a navyše v kinosále už neostal aj tak nikto, kto by to mohol uvidieť. Takže sa nemá kto pozastaviť nad tým, že na konci sa opäť všetci tvária, akoby sa nič nestalo a vykonajú nezmyselne krutý akt pomsty. Hlavná záporná postava je značne generická a obsadenie do tohto príbehu by si žiadalo niekoho aspoň trochu talentovaného, minimálne do tej muzikálovej časti.

Verdikt: 9 kapustných hláv zo 14

Primárnosti v rádiu okultizmus

Keď sa príbeh začína smrťou, neveští to nič dobrého. Prijatie nového člena do rodiny býva často problematické, netypická je však nesúdržnosť pokrvnej línie, ktorá nakoniec vyústi do pokusu o vraždu zo žiarlivosti. Absurdita celej situácie je podčiarknutá faktom, že za celou mizériou stojí iba kus nábytku. Neúspešný druhý pokus o vraždu však už vzbudzuje otázky o schopnostiach hlavných postáv a ich duševnom zdraví. Alegorické zobrazovanie robotného ľudu je úplne mimo a pôsobí ako ohryzok hodený do tváre úbohého diváka. Náhle rozuzlenie v štýle deus ex machina nakoniec zanecháva iba nudnú pachuť a pocit strateného času.

Verdikt: 5 tŕňov v zadku z 27

Košieľka nemá vadu

Dokumentárny film opisujúci priebeh veľkého odevného podvodu, od jeho prvopočiatku až po úplný koniec, kde k jeho odhaleniu stačil len jeden mladistvý pozorovateľ, ešte nespútaný spoločenskými konvenciami.

Verdikt: 13 kašmírových kozliatok zo 16

Lalok a dealerka

Krutý príbeh plný násilia a drog. Chudobná súrodenecká dvojica stratená uprostred nehostinnej divočiny je uväznená v paláci miestnej narkobarónky. Jej až nechutná fascinácia ľudským mäsom a absencia akejkoľvek poľudšťujúcej črty pôsobí groteskne, priam až karikujúco. Stereotypné zobrazovanie mužsko-ženských rolí v juxtapozícií s načrtnutým problémom prežívania dôchodcov v spoločnosti pozdvihuje tento banálny horor do úrovne sociálnej satiry. Dielo zanechá v divákovi mnohé nezodpovedané otázky.

Verdikt: 13 odtrhnutých prstov zo 14

Broskynka má predstavy

Ďalšia sociálna dráma. Hlavnou hrdinkou je malé dievčatko zmietané nástrahami voľného trhu. Kritika namierená do radov nevšímavej spoločnosti sa ale míňa účinkom. Veď hlavná hrdinka má plné ruky zdrojov, ktoré premrhá na nikam nevedúce rojčenie. Namiesto toho mohla zapáliť pochodeň sociálnej revolúcie, vzbudiť iskru predznamenávajúcu nové horúce časy náhlych socioekonomických zmien. Mohla takpovediac spáliť starý svetový poriadok a nastoliť nový. Nečudo, že na konci filmu je nálada na bode mrazu…

Verdikt: 6 šialených rímskych cisárov z 20

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning
V diskusii zatiaľ nie sú žiadne príspevky.