Časť systematicky zoradeného kľúča:
JISB.........KHR.......DCM
Zašifrované heslo: PTOAFQ
Kľúč sme vyrobili nasledovne:
desať | J |
deväť | I |
devätnásť | S |
… | |
trinásť | M |
Celý substitučný kľuč teda bude JISBTVUYZXWLAKHREOGQFPNDCM. Vyjde heslo VERMUT.
Veľmi pekné. Spätne si hovorím že mi to mohlo napadnúť, ale nenapadlo, hanbím sa. :)
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, skusal som to googlit, ale k tej STNke som sa nedoklikal, musim dostudovat :)
Inac o tom ake trivialne a jednoznacne je radenie dat podla abecedy viem svoje :D
všimli sme si podobnú vec ako Matúš písal dole. Tiež sme sa ďalej nedostali
A fun fact o tom, prečo píšem "decentnú aproximáciu", úplne správne radenie má sémanticky definované časti ktoré implementovať do programov príliš bolí. Napr. zoznam mien kráľov v indexe knihy má byť úplne správne radený abecedne podľa mena ale potom podľa numerických hodnôt ich panovníckych čísel -- teda napr. taký "Louis IX" má byť v správnom poradí neskôr ako "Louis VIII", čo teda "Sort A-Z" v Exceli rozhodne nezvládne :)
Slovenská technická norma STN ISO 7154 (010181).
Správne bibliografické radenie v slovenčine nie je slepo podľa abecedy ale o čosi komplikovanejšie. Tu relevantné pravidlo je, že dvojice písmen d/ď, t/ť, n/ň a l/ľ sa pri primárnom usporadúvaní považujú za ekvivalentné a na mäkčene sa prihliada až ak nič iné nerozhodne (aby napr. nakoniec med skončila pred meď). Pokiaľ viem, hlavný dôvod čo viedol k vzniku tohto pravidla je skutočnosť, že mäkčenie de, te, ne, le spôsobuje, že občas sa vyslovované mäkčene nepíšu.
Slovníky a podobné publikácie (overil som napr. slovníkovú časť Pravidiel slovenského pravopisu) konzistentne uvádzajú "päť" pred "pätnásť". To isté dostaneš aj keď si to dáš zoradiť počítačom poznajúcim slovenčinu (napr. Excel, Google Sheets) - v dnešnej dobe všetky slovenské lokalizácie majú implementovanú decentnú aproximáciu normy.
Aj keď sa mi táto šifra páčila musím si rýpnuť...čím ste to zoradzovali? Ť je v sk abecede po T, či? Takže EO a FP malo byť (aspoň podľa mňa, lebo päTnásť < päŤ) OE a PF a celkom som si pri tom zanadával :D
Tento nápad sme mali v testoch na Palapeli, ale neprešiel sitom. Možno preto, že implementácia bola horšia ako táto na Brieždení :-)
Ja som vedel, že na niečo ten Excel v mobile využijem :D Neodporúčam však robiť to kráčajúc na Sitine (skoro ma zrazil bicykel) :)
Krásny nápad 👏🏼
J + I = 10 + 9 = 19 (mod 26) = S
I + S = 9 + 19 = 2 (mod 26) = B
Tento nápad sa nám bohužiaľ nepodarilo opustiť. :)