V štvorci písmen si vieme prečítať diss na Lamač (ktorého hlavnou úlohou je vzbudiť dojem, že autor nemal úplnú voľnosť pri jeho písaní, a teda sú jeho nejaké písmená zaujímavé) a taktiež tam v strede vodorovne aj zvislo nájdeme užitočnejší text „tu bude 0 písmen“. Tento text nám pomerne zjavne definuje nulu a súradnicové osi od nej a navyše nám hovorí, že na samotných osiach tajnička neleží.
Podľa legendy doplníme dosť slov na to, aby sa nám nazbieralo dosť dvojíc, ktoré sa na seba podozrivo podobajú. Názorné sú napr. Krasko a Krakov alebo krvinka a skrinka.
Pracovná teória môže byť napríklad, že v každej dvojici majú slová skoro všetky písmená rovnaké, len každé má jedno „svoje“ písmeno navyše. Akonáhle spravíme nejaké takéto pozorovanie, pomôže nám to správne doplniť viac slov a utvoriť si viac pasujúcich dvojíc.
Keď už máme dvojíc dosť, môžeme si navyše všimnúť, že extra písmená v slovách sú skoro vždy rovnaké: sú to len S, J, V a Z. A navyše vždy je v dvojici jedno zo S/J a jedno z V/Z. To nás už pomerne priamočiaro navádza na svetové strany.
Navyše tieto písmená často v rámci dvojice neležia na tom istom mieste: napr. Krasko má S štvrté, zatiaľ čo Krakov má V šieste.
No a už sme doma: „štvrté S, šieste V“ stačí prečítať ako „štyri kroky na sever, šesť na východ“ a máme súradnice jedného z písmen tajničky RETROGÉRIA KRÍKY.
Všetky doplnené indície, popárované do dvojíc:
Pre mňa najkrajšia tohtoročná šifra :)