FZWHEDYXBQUVAJGNRIKTPSOCL.NSEQGMTCAKDUIFJWVBYPLXRZH .WXBYUCRAGJTSFNPKMOZHLIQVE.FJXZNYWHQLBKTCAOESIPMGVD U.PGJKCFTSDEYNZOXMHIBLQWRUV.BFQSGKWJTHXMRPEVLCNYUAO ID.WOZLTGJCQRIPYXADMUHBVKSFE.WDUNGRYHBTZIPJXFQKMVOE CSL.QOBKDUHZWSNJVFXTYAPLMIGER.IPAFHYWEVBXOLZGJMSQUT RDCN.KZHSBGDQLRIXPEFJNVTWCMOYU.LPTYSKWEUMHFGCBRDJIV QONZA.KYIVLZENOJRHDAGQCTXBWMFSU.FWKAEXTHZJBIOGSCUNR DMVPYQ.KSURJZPMXBGCVITEWQFDNLHYO.ORKDMUFPAQXIWNJGZB TEVSLY..JVSPLWAQHKONBXMURFZYIDTGC.AOYXIRKNJTQMFUPWE SGBDLVCZ.PIREYTCVUFLSJMXHDBKGAQZWN.ZOVNWIFJLBUTMCYE KPRAGHDQX.PCWNDIKAVHFMSZUQJBOYEXLGR.QGYKEWJSTFPZVIX LUDRMOHNBC.BHNKCEXMQJVWFSUYOPLRIZGDA.KFOZCLITWEVDHQ PMSYAXRGUBJ.UHFGSBTZRWJPAEVQMDLXICKNO.TPHFVGJLDABQC XKIORMUESYWN.RWMGLKVIHYXCBDPEFQASOZTJU.CTGIUNEDFJWZ PVHRKSMLYXQOB.BPXNDRSUCQHGYOJFZIAETWLVM.
Čoho je skoro vždy dvadsaťpäť? Prepáčte, mysleli sme vždy dvadsaťšesť.
Zadanie sa dá rozdeliť do blokov po 26 znakov, pričom každý blok obsahuje 25 písmen a jednu bodku. (Teda, až na jednu výnimku s 24 písmenami a dvoma bodkami.)
Asi najľahšou cestou ku správnemu riešeniu je začať si poriadne robiť frekvenčnú analýzu. Pri tom si hneď všimneme, že v prvom bloku sa každé písmeno, až na jedno chýbajúce, vyskytuje práve raz. No a túto istú vlastnosť má aj celý zvyšok šifry. Preto nebudeme čítať to, čo v šifre je, ale to, čo v šifre nie je.
Do každej dvadsaťšestice na miesto bodky doplníme chýbajúce písmeno (v jednej dvadsaťšestici chýbajú C a H) a tieto doplnené písmená prečítame: MODRAZNACKAXPLACHEHOSTATNYZNAK.
Pokračujeme teda na križovatku modrej značky a Plachého ulice (hľadať napr. na turistickej mape v mapy.cz) a tam hľadáme pri štátnom znaku.