Zadanie

Zápisnica z prvej bytovej schôdze

„Vitajte, my a naša správcovská spoločnosť by sme vás radi privítali na prvej schôdzi nášho špeciálneho bytového domu,“ na začiatok si zobral slovo správca. Pokračoval spolu s kolegom všeobecným úvodom, až pokým ich nevyrušili dve oneskorenkyne klopkaním paličiek a hlasnou vravou: „Zostanem stáť, ty si sadni na tú poslednú stoličku.“

„Milé susedky, ja vám uvoľním aj moje miesto,“ povedal sused. „Vy ste sa už nachodili dosť pri venčení psíkov,“ dodal a hneď sa postavil. „Ty by si mohol byť vzorom pre dnešných mladých,“ usmiala sa susedka. Medzitým už správca hovoril o rozdelení úloh v rámci bytového domu.

„Tímy, ktoré sme vytvorili na správu jednotlivých častí bytovky, odviedli skvelú prácu – spýtajte sa vášho zástupcu, on s tým súhlasil,“ pokračoval správca. „Veď vy tomu správcovaniu vôbec nerozumiete!“ bezočivo im skočil do reči dôchodca. „To ja, keď som robil správcu v 86-tom, to by ste sa mohli učiť!“ Viacerí susedia boli v šoku, ale vedľa sediaci sused ho rýchlo skrotil: „Ty už buď ticho, dedo, teraz sa tu riešia dôležité veci.“

„Máme zopár bodov, ktoré sme si pripravili my, no privítame aj pripomienky od vás,“ pokračoval v hlavnej časti programu správca. Potom na chvíľu odložil mikrofón a povedal druhému: „Budem moderovať a ty spíš zápisnicu, nech si to rozdelíme.“

Pre narastajúcu vravu však musel rýchlo pokračovať: „Poprosím vás o ticho, inak tu my všetci budeme veľmi dlho.“ Prvým bodom rozpravy bolo vybudovanie úprav pre hendikepovaných. „Myslím si, že je to dobrý nápad, čo ty na to?“ rozprávali sa medzi sebou dve susedky. „Navyše, ono to nakoniec nie je ani také drahé.“ Tento bod bol nakoniec schválený.

„Vás asi niekto mechom udrel, vymyslíte si také huncútstvo a ja to mám potom platiť,“ jednu mladšiu majiteľku to očividne nahnevalo. Ostatní majitelia nad ňou len krútili hlavou, niektorí si aj povzdychli: „Ach pani, ono vás to prejde, keď zostarnete a možno to budete tiež potrebovať.“ No správcovia pokračovali neúprosne v programe ďalej.

„Radu starších, resp. zástupcov sme zvolili, naše body sme prebrali, máte aj vy nejaké otázky na nás?“ spýtali sa správcovia. „Ja by som sa chcela spýtať, kedy dáte konečne vymeniť tú vypálenú žiarovku v pivnici – ide o princíp!“ ozvala sa mladšia majiteľka. „Ona nesvieti?“ začudoval sa jeden majiteľ. Vyzeralo to, že si to ani nevšimol.

Na schôdzi nastala krátka prestávka, kedy nikto nič podstatné nepovedal.

Riešenie problémov je často jednoduché: „Pani susedka, ja hneď zajtra pôjdem tú žiarovku vymeniť – rebrík mám, aj žiarovka náhradná sa nájde, nech tam nechodíte po tme,“ ozval sa sused gentleman. „Veľmi pekne vám ďakujem, pane, vy ste elektrikár?“ spýtala sa mladá majiteľka. „Nebláznite slečna, od toho má ďaleko, on je len taký domáci kutil,“ vmiešala sa do debaty jeho manželka. Debata pokračovala diskusiou v menšej skupine. „Nič nepočujem, o čom sa tam oni rozprávajú?“ pýtala sa staršia suseda. Vysvetlili jej, že sa jej to netýka.

„Použijete výťah na prvé poschodie a my sme v kancelárii hneď vľavo,“ odpovedal správca na otázku, ako sa k nim dostať. „Ty kokos, už tu trčíme hodiny a stále samé blbosti preberáme,“ šomral mladý majiteľ.

Len treba doriešiť posledný bod programu, navýšenie fondu opráv. „Ja s tým zásadne nesúhlasím,“ ozval starší sused. „My sme tiež proti,“ súhlasil manželský pár. „Rozumiem vám, no ono to treba spraviť, aby sme pokryli prípadné neočakávané výdavky,“ snažil sa upokojiť správca.

„Priame zvýšenie nie je dobré riešenie, ja si myslím, že to treba zvyšovať pomaly a postupne,“ pridal sa do debaty ďalší sused.

Reči ohľadom fondu opráv sa niesli ešte dlho, pokým to správcu neprestalo baviť. „Ja to teda preberiem s ekonómkou, či je to naozaj potrebné,“ povedal s povzdychom. „Rozoberieme to na ďalšej schôdzi, keď sa nám ona k tomu vyjadrí.“ A ukončil schôdzu.

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Tomi (Mimo a riadne)

3. jún 2024 22:36

Nám sa táto až tak moc nepáčila, Braille sme (eventuálne) vymysleli ale na zámená sme potrebovali nápovedu. Napríklad to že správcovia sú "na prvom poschodí vľavo" sa ukázalo byť úplný red herring, "my" robí bodku vpravo hore. Aj všelijaký iný balast sme skúšali, napríklad nejak použiť kto hovorí ktorú vetu, či muž alebo žena, a podobne. Nuž čo už.

Majo (Štyria tankisti a pes)

3. jún 2024 0:10

U nás Braille zaznel ešte pred tým, ako sme si čokoľvek všimli. Očakávali sme konečne nejakú pomôckovú šifru. A panelák, kde by sa možno dalo popísať, kto býva na ktorom poschodí, viedol k vysloveniu nápadu, že to bude nejaký Braille.

Potom sme tento nápad opustili, až kým niekto neprečítal začiatky viet, kým niekto nepovedal, že je tam akosi veľa i/y, čo sa napokon spojilo (s prihliadnutím na to, že myšlienka Brailla už predtým padla) do toho, čo bolo treba.

adamat (žjb)

2. jún 2024 22:18

Princip čtení miluju. Bez nápovědy mi to ale přišlo příliš nenápadné; možná je to jazyková bariéra, ale za vyloženě nadbytečné bych označil tak dva výskyty zájmen v celém textu. Slepce jsme sice pochopili (mimochodem si každý představil jiné „paličky“ a ani jedny z nich nebyly slepecké :D), ale i nás celkem sváděla bitová/bajtová schůze.

Petr (Tak kampák, Kuzmo Kuzmiči?)

2. jún 2024 21:47

Nakonec nám mezitajenka pomohla, i když zase moc návodná není. Ale těch zájmen tam bylo fakt hodně.

Moni (Jahodaaa)

2. jún 2024 9:14

Ja ako slovenčinárka som si toto veľmi užila. Od tretieho odseku som skackala, že je tam nechutne veľa zámen a čakala, kedy to dočíta zvyšok tímu. Súhlasím s tým, že na brailla bolo viac odkazov než na to, ktoré zámená hľadať (teraz zase moja profesionálna deformácia, ale aj iné slová obsahovali zámená - fONd, ekONómka, tíMY atď.) a kým zvyšok vymýšľal, čo s nimi robiť, ja som len so zápalom pre svoj predmet určovala, ktoré je akého typu a aké má gramatické kategórie a bola to jedna z mojich obľúbených častí šifrovačky :)

Panda (Párty u Niky)

1. jún 2024 22:05

@Matus, my sme na to prisli tak, že sme si všimli, že sú v každej z tých priamych rečí, aj keď by nemuseli. Napríklad tam bola jedna veta cca (už si nepamätím presné znenie) "nehádajte sa toľko, my všetci tu potom budeme strašne dlho" -- tam to "my" bolo dosť nadbytočné z pohľadu plynulosti reči.

Popravde, zámená sme mali skôr ako Brailla, a mňa zmiatlo to, že to bola "bytová" schôdza; čakal som, že tam bude niečo s bytmi a bitmi (a nevidel som tam to zámeno "oni", takže som bol v tom, že ich je tam naozaj len 5 použitých...) :))
Našťastie, to bola len moja profesionálna deformácia a Niku napadol Braille

Matus

1. jún 2024 21:24

Braillove písmo, ok, na to tam náznaky boli. Ale ako sme mali bez nápovedy prísť na to, že dôležité sú osobné zámená?